January 23, 2022

Кошаркар на Земун постави неверојатен рекорд во АБА 2

Младост Земунд денеска славеше со 102-98 против Рогашка на турнирот во Сараево во рамки на АБА2-лигата и тоа најмногу благодарение на неверојатниот Страхиња Габриловиќ, кој имаше рекорден индекс на корисност од 66.

Гавриловиќ имаше неверојатен натпревар со 45 постигнати поени што исто така е рекорд во јадранското друштво. Својата партија ја надополни и со 14 скока и четири асистенции.

За два поени шутираше со 83,3 отсто прецизност.

Досега рекордот во регионалното натпреварување го држеше Дејан Милојевиќ, кој во 2004 година имаше индекс на корисност од 59 во рамки во Првата лига.