January 22, 2022

Земјотpeс со јачина од 5,4 степени ја погоди Грција

Замјотрес со магнитуда од 5,4 степени според Рихтеровата скала, го погоди утрово јужниот дел на Грција. Епицентарот на потресот бил меѓу Пелапонез и Крит.

Грчкиот институт за геодинамика соопшти дека центарот на потресот бил на длабочина од 58 километри.

Грчките медиуми јавуваат дека земјотресот се почувствувал од Атина до Крит. Нема информации за повредени и за материјална штета.